Aj schody majú svoje príbehy (najmä tie vo Florencii)

Autor: Katarína Majerová | 6.6.2011 o 21:58 | Karma článku: 5,10 | Prečítané:  1350x

Pozoruje ma z výšky. A ja jej pohľad opätujem. Je taká nádherná. Obdivujem jej ticho. Akoby sa vznášala nad hlukom a ušami sa dotýkala neba. Možno počúva pieseň tej, ktorej bola zasvätená...

 Profimedia

Dlhý rad turistov pred jej bránami pôsobí ako reťazec pestrofarebných mravcov. Strácajú sa v jej útrobách, akoby ich postupne pohlcovala. Čo im prebehne hlavou, keď uvidia obraz posledného súdu na jej stenách? Utíchnu im duše? Zatvorím oči a predstavujem si, ako tam stojím ja, pod jej kupolou, s hlavou vyvrátenou dohora. Nohy mi oťažia, tupý náraz kolien o dlažbu mi stíši myšlienky. Pokorne čakám, kedy maľby ožijú a mne sa dostane rozhrešenie. Táto predstava vo mne vzbudila túžbu do nej vojsť. Napriek tomu to neurobím. Odrádza ma dlhý rad. A aj moje presvedčenie, že má vo mne zostať (nateraz) neodhalená. Tajomná, priťahujúca, čistá vo svojej kráse a veľkosti. Mám pocit, že jej obraz dokonale poznám. Je ako život. Nepoznaný a nádherný.

Sedím na schodoch domu oproti nej. Ukrývam sa v tieni výklenku pred slnkom, len nohy necudne odhaľujem pred jeho lúčmi. Neprestávam sa na ňu dívať. Jej mlčanie mi napĺňa dušu pokojom. Premýšľam o svojom vlastnom živote. Je pre mňa tiež tajomstvom. Len do toho svojho by som mala (občas) vkročiť, aby mi nezostala z neho iba predstava. Žiť svoj život. V tom okamihu mi to príde ako tá najprirodzenejšia vec. Cítim, že som kúskom večnej mozaiky, čistoty najvyššej energie. A to mi dodáva silu.

Pribúdajúcimi hodinami sa ku mne stále viac približuje. Až ma jej láskavý tieň úplne ukryje. Pozorujem ju z obyčajných schodov v neobyčajnej Florencii. Katedrálu Santa Maria del Fiore.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?