Zaslúžime si byť pánmi tvorstva?

Autor: Katarína Majerová | 24.1.2012 o 8:20 | Karma článku: 5,31 | Prečítané:  965x

V poslednej dobe sa čoraz častejšie objavujú v médiách informácie o neľudskom zaobchádzaní človeka so zvieratami. Nie som aktívny ochranca zvierat, neangažujem sa v žiadnom dobročinnom spolku, ale takéto správy ma nenechávajú ľahostajnou. Nepochopím ľudí, ktorí si najprv zaobstarajú psa a potom ho len tak opustia. To je v nás až toľko cynizmu? Mať domáce zviera znamená aj zodpovednosť. Ak to nedokážeme my dospelí, ako sa to naučia naše deti?

Tento víkend sme sa súčasťou smutného príbehu odvrhnutia dvoch verných priateľov človeka stali aj my s priateľom. V sobotu bol priateľ na prechádzke s našim psíkom, maďarskou vyžlou. Odchádzali dvaja, vrátili sa už traja. Priateľ, náš pes Loran a malý bígl. Na lúku, kam sa boli prejsť, prišiel jeden muž na aute s dvomi psami. Bíglom a vyžlou. Po nejakom čase muž odišiel, ale psy si už nezobral. Ak ich už nechcel a ani nikto z jeho okolia, mohol si dať aspoň tú námahu, žeby ich zaniesol do útulku. Veď psík si za svoju vernosť zaslúži minimálne to.

Bígla priateľ našiel, vyžlu sa mu už nepodarilo nájsť... Rozkošné šteniatko bígla doniesol domov. S macatými labkami, peknou papuľkou, so smutnými očkami, mohlo mať len pár mesiacov. Hladné, ustráchané, bez čipu, či prívesku, s podomácky vyrobeným obojkom. Evidentne malo problém s mužmi, môjho priateľa sa dosť bál. Ku mne nebol taký nedôverčivý. Nemal na sebe známky týrania, ale psychicky si určite prežil svoje.  

Celý deň sa potom hral s našim Loranom. Usalašil sa hneď v jeho búde a neodmietol ani jeho granule. Hoci boli obaja psy, ten náš, starší, aj keď stále ešte šteňa, bol veľmi ohľaduplný. Boli sme na neho hrdí. S priateľom sme sa ale zhodli, že už ďalšieho psíka nechceme, lebo by sme mu nevenovali takú pozornosť, akú by si určite zaslúžil. V nedeľu ráno sme ho preto zobrali do útulku. Aby mu nebolo cestou smutno, mala som ho pri svojich nohách. Nepokojný bol počas celej cesty, keby mohol, tak sa mi vyškriabe do lona. To som mu ale nedovolila. Malý tvrdohlavec. Pravidlá musia platiť. Pes je vždy vizitkou svojho pána. Aj keď sme ním boli len jeden deň.

  maly_bigl_2_res_res.JPG

V útulku nás prijalo veľmi milé dievča, ktoré nepochybovalo o tom, že mu určite nových majiteľov nájde. Prispeli sme na jeho dočasný pobyt, odprevadili ho do jeho prechodného domova, k brechajúcim malým psíkom, s vodítkom a obojkom na krku, ako pamiatkou na nás a na jeho jednodňového kamaráta Lorana.

maly_bigl_1_res.jpg

Verím, že sa dostane do dobrej rodiny. A verím aj tomu, že to šťastie bude mať aj odvrhnutá vyžla, ktorú jej majiteľ nechal tiež len tak napospas svojmu osudu. Byť pánom tvorstva znamená prebrať za to aj zodpovednosť. Vzdanie sa jej kvôli vlastným potrebám či problémom, čímkoľvek ospravedlňovaných, je sebecké. A tak nehodné človeka...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?