Staré mesto, vôňa Toskánska a Ella Fitzgerald.

Autor: Katarína Majerová | 14.7.2013 o 22:18 | Karma článku: 4,27 | Prečítané:  548x

To, čo sa nám páči, nemusí byť dokonalé. Stačí, ak to príjemne pohladí naše zmysly. Platí to aj v službách. Napríklad, keď si môžeme vychutnať víkendovú kávičku na mieste, z ktorého cítiť ľudskosť. Akoby to miesto malo dušu. Lebo do neho vložili časť svojho ja majitelia. Je takou vzácnosťou nájsť v dnešnej dobe takúto príjemnú oázu. Spoznáte už hneď pri príchode, že nebola vytvorená len za účelom zisku. Ale že ponúka niečo viac. To miesto a ľudia v ňom túžia vo vás zanechať pocit. Bolo pre nás veľmi príjemným prekvapením, keď sme dnes takéto miesto objavili aj v našom hlavnom meste.

Občas sa v nedeľu ideme ako rodinka potúlať uličkami Starého mesta. V lete má svoje osobité čaro. Stačí pár zahraničných turistov a v ovzduší cítiť rormanitosť kultúr a jazykov. Akoby v ňom ožili spomienky na Pressburg, miesto, v ktorom sa navzájom prelínali a dopĺňali tri kultúry. Prechádzame sa po Michalskej ulici. Keďže je dosť horúco, kráčame, ukrývajúc sa pred slnkom, úzkou uličkou pomedzi reštaurácie a bary a ich letné terasy. A tu sa zrazu pred nami objaví malá nenápadná ulička. Vkročíme zvedavo do nej. Už po prvých krokoch sa ocitáme akoby v inom svete. Sme síce v srdci Starého mesta, ale mimo ruchu okolitých terás. Milujem Taliansko a najmä Toskánsko. A táto ulička mi ho veľmi pripomenula. Najmä atmosférou. Vo Florencii sme našli zopár takýchto uličiek. Odlišné svety akoby odrezané od reálneho sveta. Miesta, kde si môžete v pokoji vypiť kávu, alebo pohár vína. Obyčajné stoly, stoličky, príjemná hudba, dobrá káva a dobré vínko.

Kaviarnička, ktorú sme dnes objavili, mala s Toskánskom mnoho spoločné. Už hneď po vstupe do uličky nás upútali malé stolíky s bielymi obrusmi a veľa veľa kvetov. Od jedného stola sa zodvihla žena, evidentne majiteľka, ktorá nás hneď privítala. Je to novootvorená kaviareň, asi len dva týždne, jej prítomnosť bola z nášho pohľadu logická, ale neviem, či v Bratislave úplne bežná. Kaviareň ešte nebola úplne dokončená. A ako sme sa neskôr dopočuli, nie je, resp. to nebude len kaviareň. Ale aj reštaurácia a vínny bar. Vošli sme dnu, do miestnosti, ktorá vyzerala ako zimná záhrada. A opäť veľa kvetov, stolíky, síce bez bielych obrusov, ale ak to mala byť len kaviarenská časť, tak to bolo v poriadku. Nádherné malé detaily, ktoré celú miestnosť zútulnili. Obrázky, lampa, ktorej ako podstavec slúžili knihy, dekorácie a najmä krásne vankúše, ktorými bolo obsypaných pár lavíc. Naša malá sa na nich totálne vyšantila.

Objednali sme si kávu a nealko. Nesklamali. Výborná káva, pekné šálky, zohriaty bol dokonca aj pohárik s mliekom, čo som ešte na Slovensku nezažila a veľmi milo ma to prekvapilo. Takto som si mohla dokonale horúce vychutnať aj moje obľúbené piccolo. Sú to také malé detaily, ale veľmi podstatné. Aspoň pre nás. Majiteľka sa u nás zastavila aj pri stole. Porozprávala nám, že o chvíľu sprístupnia aj terasu, dokončia reštauráciu s vínnym barom. Zo zimnej terasy bol presklený otvor dole do vínneho baru. Pýtali sme sa aj na vínnu kartu. Majú rôzne vína, talianske, francúzske, chilské... A vraj aj výbornú čokoládu. Všetko rozprávala s takým zanietením. A bolo vidno, že všetko, čo ponúkajú, má odskúšané a že si veľmi zakladá na tom, aby to bolo kvalitné. A aby si tým uctila hostí.

Ak si teraz poviete, že sa táto kvalita odrazí v cene, mýlite sa. Ceny sú tam na Bratislavu prijateľné. A určite lacnejšie ako v mnohých podnikoch v obľúbených obchodných centrách.  Najviac ma dostali tým, že nepredávajú len kávu, či víno. Ale že poskytujú k tomu aj patričnú službu. Na úrovni, bez toho, žeby mali potrebu sa vtierať. Čo je, bohužiaľ, v niektorých lepších podnikoch v Bratislave zvykom. Veď čím viac ponúknu, tým sa zvyšuje pravdepodobnosť vyššieho účtu. Ale nechcem teraz nikoho kritizovať. Nechcem si pokaziť dobrý pocit z dnešnej prechádzky.

To miesto sa mi tak zapáčilo, že som o ňom musela napísať. Ak sa rozhodnete ho navštíviť, určite neoľutujete. V Bratislave sa nájde kvalita. Ale ak túžite aj po príjemnom zážitku plnom ľudskosti, urobte si prechádzku Starým mestom a vychutnajte si kvalitnú kávu, či vínko pri príjemnej hudbe. Lebo ak je niekde v podniku v playliste Ella Fitzgerald, kvalita, ktorú ponúkajú, asi nebude náhodná. To miesto sa volá Le Apettit (Michalská 5). Miesto ukryté v malebnej uličke Starého mesta Bratislavy.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?