Keď posadnutosť popularitou degraduje správy.

Autor: Katarína Majerová | 8.8.2013 o 8:00 | Karma článku: 9,83 | Prečítané:  1923x

Markíza má nových redaktorov. Sledovala som ich nejaký čas, aby sa ukázali, čo v nich je. Až na možno jednu malú chlapčenskú výnimku, je to veľmi zlé. Ak sa markíza snažila o to, aby omladila, oživila svoj tím, tak toto splnila. Ale nové veci by mali so sebou prinášať aj zmenu. Ale v tomto prípade to neplatí vôbec.

Mladí sa snažia vyrovnať svojim starším kolegom. Prečo chcú len kopírovať? Namiesto toho, aby prichádzali s novými nápadmi na reportáže, novými témami, novým prístupom, len preberajú to, čo je v markíze už dlhodobo a hlboko zakorenené. Nudné témy, ľudské tragédie (živené aspoň niekoľko dní), prevzaté videá z youtube, nafúknuté problémy, strašenie štatistikou v úmrtiach a najmä bezzubá investigatívnosť v oblasti politiky. Objektivita vždy akosi v správach chýba.

Vždy sa prezentuje len názor tých, ktorých markíza považuje za dôležitých

a ktorí oslovia aj ctené publikum.

Profesionalizmus je ale o niečom úplne inom. Znamená, že sa odprezentuje stanovisko všetkých strán, tak, aby si mohol názor vytvoriť divák sám.

A netýka sa to len politiky, ale aj iných oblastí života. Pred časom vo mne zarezonovala reportáž novej redaktorky, ktorú vôbec nezvládla. Práve z toho titulu, že dala priestor len jednej strane, odznel len jeden názor. Bolo to o rakovine a jej liečbe. Neviem, aké to je, bojovať s rakovinou. Viem len to, že sa s ňou každý človek vysporiada inak. Niekto bezvýhradne dôveruje klasickej medicíne, niekto alternatívnym praktikám. Nie je vôbec dôležité, ako sa človek lieči, dôležité je to, či tej liečbe verí. Či dôveruje tomu, že môže byť úspešná. Lebo to je ten prvý a základný predpoklad pre to, aby to zvládol.

Nespochybňujem právo lekárov obhajovať svoju formu liečby rakoviny. Aj keď je prinajmenšom nefér, ak vykresľujú všetko, čo nezapadá do klasickej liečby, ako niečo, čo určite nebude fungovať. No je pochopiteľné, že obhajujú svoje medicínske postupy. Robia len to, čomu veria. Ak by to boli naopak zástanci liečby alternatívnymi metódami, obhajovali by tie. A opäť preto, lebo by ich považovali za také, čo dokážu pomôcť.

Pochopiť túto základnú myšlienku, že ak niekto robí to, čomu verí, tak to bude aj obhajovať, nie je hádam taký problém. A u redaktorky prestížnej televíznej stanice s najobjektívnejšími správami by to mala byť úplná samozrejmosť. Preto ma veľmi prekvapil jej postoj, že zavrhla všetko, čo sa odkláňa od klasickej medicíny. A veľmi úsmevným teatrálnym spôsobom.

C h c e l a      t ý m     m a r k í z a    p o v e d a ť ,    ž e

ak má niekto rakovinu,

nech sa radšej odizoluje od sveta,

v žiadnom prípade negoogli,

nezháňa žiadne informácie,

aby ani nepomyslel na to, že má vždy na výber?

Že sa môže rozhodnúť medzi viacerými možnosťami liečby? Lebo jej redaktorka to takto odprezentovala. Bez možnosti vyjadrenia sa tých, ktorí ponúkajú aj iné možnosti. Alebo si aspoň mohla odpustiť tú teatrálnosť. Ale evidentne jej to nedalo. Tak veľmi túžila patriť k tým dôležitým, k tým, čo hovoria tak múdro a na ktorých diváci nazerajú s úctou. Niet sa čo čudovať. Posadnutosťou po popularite za akúkoľvek cenu trpí celá markíza.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?